Czy ktoś może kopać kryptowalutę na twoim komputerze?

Czy ktoś może kopać kryptowalutę na twoim komputerze?

Ostatnim czasem jak grzyby po deszczu pojawiają się pliki JavaScript, które obciążają procesory osób odwiedzających strony internetowej (np: http://www.codingforums.com/), aby następnie wykorzystać je do kopania kryptowalut. Skrypty oferowany przez https://coinhive.com/ czy też https://jsecoin.com/ wykorzystywane są całkowicie bezprawie.

Art. 173 ustawy Prawo telekomunikacyjne

Zgodnie z treścią art. 173 ust. 1 ustawy Prawo telekomunikacyjne przechowywanie informacji lub uzyskiwanie dostępu do informacji już przechowywanej w telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym abonenta lub użytkownika końcowego jest dozwolone, pod warunkiem, że abonent lub użytkownik końcowy, po otrzymaniu informacji, o których mowa w pkt 1 tj. o celu przechowywania i uzyskiwania dostępu do tej informacji, wyrazi na to zgodę oraz przechowywana informacja lub uzyskiwanie do niej dostępu nie powoduje zmian konfiguracyjnych w telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym użytkownika końcowego.

Biorąc pod uwagę treść powyższego przepisu, należy wskazać, iż administratorzy stron internetowych wykorzystujący ww. skrypty mogliby „zalegalizować” kopanie na komputerach ich użytkowników, gdyby uzyskali od nich zgodę na podstawie uprzednio udzielonych im informacji.  Brak uzyskania zgody sprawia, iż uzyskanie dostępu do informacji przechowywanych na komputerach użytkowników jest bezprawne (skrypt uzyskuje dostęp m.in. do informacji o mocy procesora użytkownika, a następnie dostosowuje szybkość „kopania” do szybkości określonej przez administratora -> pobawić się ilością wykorzystywanych wątków na twoim procesorze do kopania kryptowaluty możecie tutaj https://coinhive.com/).

Z tego też powodu na podstawie art. 210 w zw. z treścią art. 209 ust. 1 pkt 25 ww. ustawy za naruszenie obowiązku uzyskania zgody abonenta lub użytkownika końcowego, o których mowa w art. 161, art. 166, art. 169 i art. 172-174 w stosunku do użytkowników końcowych administrator podlega karze pieniężnej nakładanej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej do 3 % przychodu ukaranego podmiotu.

Art. 267 Kodeksu karnego

Zgodnie z treścią art. 267 § 2 k.k. „tej samej karze (tj. grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2) podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego. Powyższy czyn polega na uzyskaniu dostępu do całości lub części systemu informatycznego, przez co należy rozumieć potencjalną możliwość korzystania z funkcji tego systemu oraz wpływania na jego działanie (Wróbel, Włodzimierz. Art. 267. W: Kodeks karny. Część szczególna. Tom II. Komentarz do art. 117-277 k.k., wyd. IV. LEX, 2013. Teza 23 b). Obciążanie procesora użytkowników bez ich zgody sprawia, iż powyższy przepis znajdzie swoje zastosowanie, gdyż administrator poprzez użycie skryptu na swojej stronie internetowej uzyskuje dostęp do procesora użytkownika, a co za tym idzie, narażony jest na wszczęcie przeciwko niemu postępowania karnego, które to będzie prowadzone przez prokuraturę na wniosek użytkownika.

Podsumowując: Wykorzystywanie skryptów do kopania kryptowault na komputerach użytkowników bez uzyskania ich uprzedniej zgody po udzieleniu im odpowiednich informacji jest bezprawne. Użytkownik, którego prawo zostało naruszone, ma prawo skierować wniosek o wszczęcie postępowania karnego przeciwko administratorowi oraz zawiadomić Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej celem wszczęcia postępowania odnośnie nałożenia kary pieniężnej na administratora.

 

UPDATE: Jak ochronić swój komputer przed kopaniem:

Zainstaluj wtyczkę NoCoin w swojej przeglądarce:

Chrome – https://chrome.google.com/webstore/detail/no-coin/gojamcfopckidlocpkbelmpjcgmbgjcl

FireFox – https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/no-coin/

Opera – https://addons.opera.com/pl/extensions/details/no-coin/?display=en

 

Chcesz zarabiać na kopaniu kryptowaluty przez użytkowników? Zamów wprowadzenie niezbędnych zmian na Twojej stronie i rób to legalnie!

SKONTAKTUJ SIĘ!

Jestem absolwentem prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie jestem aplikantem w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach.

3 komentarze

 1. gosc 9 miesięcy temu

  Bzdury, skrypt „kopiący” od strony progrsmistycxnejj w zakresie udostępnienia informacji w rozumieniu tego przepisu niczym nie różni się od kodu js np. animowanej reklamy. Wg powyższej interpretacji użytkownika trzebaby było prosić o zgodę przed wyswielteniem każdej reklamy. Wykonywanie kodu JS NIE polega na „dostępie do całości lub część systemu informatycznego” w rozumieniu tego przepisu. Wykonanie kodu js jest usługą świadczoną przez przeglądarkę w zakresie jakie definiuje protokół http. Niesamowite jak osoby nie mające bladego pojęcia o narzędziach i usługach informatycznych próbują dopasować swoje błędne wyobrażenie o usługach lub pojęciach infkrmstycznych do istniejących przepisów tworząc takie potworki interpretacyjne. Proszę się zająć czymś innym, np. pilnować niezależności sądów. Kwestie informatyczne proszę zostawić fachowcom.

  • Autor
   Damian Kotwica 9 miesięcy temu

   Czy animowana reklama może wpływać na konkretne obciążenie procesora tzn. ustawić je na poziomie 30, czy też 80 % obciążenia procesora? Gdyby tak było, to z pewnością powyższe przepisy miałyby zastosowanie także do nich. Zdaje się, że nie zrozumiał Pan sedna problemu.

 2. Paweł R. 9 miesięcy temu

  Więcej informatyków jak się będzie chwytać regulaminów jako dodatkowy zarobek to będzie masakra. Współczuje jego klientom. Nikt nie jest uniwersalny.

  Gość pisze takie bzdety, że nie dziwie, ze się nie podpisał 🙂

  Dziękuje Autorowi za świetny artykuł pokazujący Legalność na przykładzie CoinHive jak ten skrypt ingeruje bez wiedzy użytkownika na komputer!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Style Switcher

Layout options
Header options
Accent Color Examples
Background Examples (boxed-only)
View all options →